

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 3000 Hours |
| Ripple Current | 575 mA |
| Height - Seated (Max) | 13 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 11.5 mm |
| Material | Aluminium |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 3.5052 mm |
| Impedance | 140 mΩ |
| Ripple Current @ High Frequency | 575 mA @ 100 kHz |
Stock: 509
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15661
Ext.Price$0.15661
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15661 | $0.15661 |
| 10 | $0.14481 | $1.44810 |
| 50 | $0.13390 | $6.69500 |
| 100 | $0.11637 | $11.63700 |
| 500 | $0.08165 | $40.82500 |
